امام باقرعليه السلام فرمود: «ياران قائم 313 تن هستند، که برخي از فرزندان عجم (غير عرب) هستند؛ در روز روشن سوار بر ابر آورده مي شوند و برخي از آنها در حالي که در رختخواب خود خوابيده اند، از رختخواب برده مي شوند و در مکه بدون وعده قبلي به محضر آن حضرت مي رسند».


در اين باره روايات فراواني وجود دارد که تنها برخي از آنها از اين قرار است:

«… آن گاه پيشواي دين و امام مسلمين آنها را به سوي خود فرا مي خواند، و خداوند طبق مشيت خود آنان را گرد مي آورد، آن گاه تعداد 313 تن از اقطاب و اکناف جهان به سوي او مي شتابند». [1] .

امام باقرعليه السلام فرمود: «ياران قائم 313 تن هستند، که برخي از فرزندان عجم (غير عرب) هستند؛ در روز روشن سوار بر ابر آورده مي شوند و برخي از آنها در حالي که در رختخواب خود خوابيده اند، از رختخواب برده مي شوند و در مکه بدون وعده قبلي به محضر آن حضرت مي رسند». [2] .

از برخي روايات استفاده مي شود: «پنجاه تن از اين تعداد زنان هستند». [3] .

ايشان پس از بيعت اوّلين بيعت کننده؛ يعني، فرشته وحي (جبرئيل) با آن حضرت بيعت خواهند کرد. [4] .

امام صادق عليه السلام در وصف اين افراد فرموده است: «گويا به قائم مي نگرم که بر منبر کوفه است و اصحابش – که 313 تن و به شمار اصحاب جنگ بدر هستند – در اطراف او مي باشند. آنان پرچمداران و حاکمان خداي تعالي بر خلقش در زمين هستند…». [5] .

همان گونه که اشاره شد، در تشکيل هسته اصلي آن پيکار بزرگ و جهاد مقدس، زنان نيز نقش دارند و طبق تعبير برخي از احاديث، حدود پنجاه زن، از ياران اصلي امام و همراه هسته مرکزي آن قيام مي باشند. اين موضوع دو نکته را روشن مي سازد:

1. زنان که در طول تاريخ از حقوق خويش محروم بودند و شخصيت آنان تحقير گشته بود، در دوران آن انقلاب بزرگ، شخصيت واقعي خويش را باز خواهند يافت و به عنوان کارگزاران اصلي تحوّل عظيم، در جامعه جهاني شرکت خواهند داشت. اين موضوع اهميت ويژه اي دارد که ارزش واقعي و پايه قدرت و توانمندي نوع زن و ارزشيابي استعدادهاي او را – در صورتي که خود را ساخته باشد – مشخص مي سازد.

2. زنان اگر در جهاد و رويارويي مستقيم شرکت نکنند، در ديگر پست ها و مسؤوليت ها و سازندگي ها، مي توانند مشارکت داشته باشند. همچنين در گسترش فرهنگ اسلامي، تبيين خطوط اصلي دين، آموزش معارف الهي و جايگزين ساختن معيارها و اصول انقلاب مهدوي عليه السلام، مي توانند کارآمد باشند و نقش هاي اصلي و برجسته اي را برعهده گيرند. در مسائل پشت جبهه و ديگر مسائل اجتماعي، فرهنگي و تربيتي نيز مي توانند نقش سازنده اي داشته باشند.

امام باقرعليه السلام مي فرمايد: «… به خدا سوگند 313 تن از مردان نزد او مي آيند، که با آنان پنجاه زن نيز هستند…». [6] .

اين موضوع والايي مقام زن و حد بالاي رشد و تکامل او را روشن مي سازد. اثر تربيتي اين موضوع مهم،

در جامعه کنوني – که جامعه منتظر است – مي تواند خودآيي زنان و بازشناسي توان رشد و بازيابي شخصيت آنان باشد. براي شرکت در آن دگرگوني و انقلاب بزرگ و جهاني، زنان از هم اکنون بايد با معيارهاي دقيق اسلامي و اخلاقي، شخصيت خود را بسازند و در بعد علم و عمل تکامل يابند، و بدانند که هم اکنون و در آينده، مسؤوليت هاي بزرگي بر عهده دارند، و در آينده نقش هاي اصولي تري را به انجام خواهند رسانيد. پس ناگزير از هم اکنون به شناخت دقيق و درست اسلام بپردازند و در تربيت خويش بکوشند تا پيش از ظهور، در جامعه زنان منتظر قرار گيرند، و در دوران ظهور شايستگي شرکت در آن حرکت بزرگ و کمک رساندن به داعي حق را داشته باشند. [7] .

پاورقي

[1] کتاب الغيبه، ص 477؛ الغيبة، ص 315 و244.

[2] الغيبة، ص 315.

[3] تفسير عياشي، ج 1، ص 64.

[4] الغيبة، ص 169.

[5] شيخ صدوق، کمال الدين، ج 2، باب 58، ح 16.

[6] تفسير عياشي، ج 1، ص 65.

[7] عصر زندگي، ص 76 – 57.


منبع : ياران خاص مهدي هنگام ظهور - پرتال پایگاه تخصصی تبیان مهدویت پرتال پایگاه تخصصی تبیان مهدویت


یاران خاص امام زمان ظهور 313 آخرالزمان

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 چگونه با امام زمان (عج) درد و دل کنیم  [ سه شنبه، 28 آبان ماه، 1392 ] 2394 مشاهده
 چرا ما گناه می کنیم؟  [ شنبه، 23 اسفند ماه، 1393 ] 796 مشاهده
 صدقه به نیابت از امام عصر(ع) نشانه مودت و ولایت است  [ چهارشنبه، 3 مهر ماه، 1392 ] 7084 مشاهده
 راهكارهای مقابله و ايستادگی در برابر مهدی ستيزی  [ يكشنبه، 10 آذر ماه، 1392 ] 959 مشاهده

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب