آخرالزمان: مقالات مهدوی

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

دسته:مهدویت timeتاریخ: دوشنبه، 30 آذر ماه، 1394 hits بازدید: 813 writerنویسنده: arash


«و به راستی كه ما پس از نوشتن در ذكر [تمام كتب آسمانی یا تورات] در زبور نیز نگاشتیم كه البته بندگان صالح من زمین را به ارث خواهند برد. »
علی بن ابراهیم در تفسیرش كه منسوب به امام صادق علیه السلام است در معنی این آیه گوید: «فرموده، تمام كتاب ها [ی آسمانی] ذكر [خداوند] است، البته بندگان صالح من زمین را به ارث خواهند برد * فرمود: حضرت قائم علیه السلام و اصحاب اویند. »

نظرات: 0

دسته:مهدویت timeتاریخ: دوشنبه، 30 آذر ماه، 1394 hits بازدید: 898 writerنویسنده: arash


در مورد شباهت آن حضرت به انبیا و رسولان سلف، باقر آل محمد علیه السلام فرمود: به راستی در قائم از آل محمد صلی الله علیه و آله شباهتی است به پنج تن از رسولان، یونس و یوسف و موسی و عیسی و محمد علیهم السلام»

نظرات: 0

دسته:مهدویت timeتاریخ: چهارشنبه، 22 مهر ماه، 1394 hits بازدید: 500 writerنویسنده: arash


غیبت امام زمان(عج) از امورى است که عقل بشر به تنهایى از کشف همه اسرار آن ناتوان است و پیوسته مورد سؤال قرار گرفته و فکرها را مشغول نموده است، ولى باید توجه داشت که بر اساس برخى روایات فلسفه واقعى غیبت امام مهدى(عج) سرّى از اسرار الهى است که حکمت آن بر بندگان پوشیده است و جز خدا و امامان معصوم(ع) کسى نسبت به آن اطلاع کافى و کامل ندارد و تنها بعد از ظهور آن حضرت این مطلب روشن خواهد شد.

نظرات: 0

دسته:مهدویت timeتاریخ: چهارشنبه، 22 مهر ماه، 1394 hits بازدید: 416 writerنویسنده: arash


در اندیشه مهدوی، مباحث متعدّد و متفاوتی مطرح می‌شود. یکی از مهم‌ترین آنها، مسئله دولت مهدوی است که دامنه گسترده‌ای هم دارد و به همین دلیل، تعبیرهای مختلفی از این دولت در ادبیات دینی، به خصوص ادبیات شیعه شده است که هر کدام از تعبیرها به جنبه‌ای از جنبه‌های متعدّد حکومت مهدوی اشاره دارد.

نظرات: 0

دسته:مهدویت timeتاریخ: يكشنبه، 19 مهر ماه، 1394 hits بازدید: 339 writerنویسنده: arash


چگونه ممکن است مردم دنیا تسلیم یک جمعیت اندک شوند و از عادات و اخلاق و برنامه‌ها و سنن خود دست بردارند؟
طبق روایات وقتی حضرت صاحب الامر علیه‌السلام ظاهر می‌شوند، نخست سیصد و سیزده نفر از خواص اصحاب آن حضرت در مکه حاضر می‌گردند و وقتی عده اصحاب و اجتماع کنندگان به ده هزار نفر رسید از مکه خارج می‌شوند.

نظرات: 0

دسته:مهدویت timeتاریخ: شنبه، 18 مهر ماه، 1394 hits بازدید: 439 writerنویسنده: arash


از پرسش‌هاى مطرح شده در زمینه‌ی امام مهدى علیه‌السلام و غیبت ایشان این است که حضرتش در کجا زندگى مى‌کند؟
پیش از پاسخ به این سؤال، لازم است این پرسش مطرح شود که خضر علیه‌السلام و سایر بزرگانى که مسلمانان بر اساس روایات، به تداوم حیات آنان ایمان دارند، در کجا زندگى مى‌کنند؟

نظرات: 0

دسته:مهدویت timeتاریخ: سه شنبه، 30 تير ماه، 1394 hits بازدید: 502 writerنویسنده: arash


نعمانى مى گوید : معناى فرمایش حضرت ( زاغ صاحب العصر ) صاحب الزمان است ، که به تدبیر خداوند ، غائب و از چشم مردم ناپیداست . . . سپس حضرت فرمود : گروهى همرزم آنان است که همراه رسول خدا در جنگ بدر بود . . . یعنى خدا یاران خالص قائم را که سیصد و اندى اند، با فرشتگان بدر که به همین اندازه اند، یارى مى دهد.

نظرات: 0

دسته:مهدویت timeتاریخ: چهارشنبه، 24 تير ماه، 1394 hits بازدید: 973 writerنویسنده: arash


آنچه از روایات استفاده می شود این است که در عصر طلایی ظهور حضرت حجت (عج)، مشکلات اقتصادی جامعه بشری در سطح کلان حل خواهد شد. رفاه و آسایش پدید خواهد آمد و عوامل سلطه بر فکر و فرهنگ و اقتصاد از بین خواهد رفت و با زدودن فقر و تهیدستی، زمینه رشد و تکامل مادی و معنوی انسانها فراهم خواهد شد، احادیث و روایاتی که رونق اقتصادی در عصر ظهور را بیان می کند، فراوان است.

نظرات: 0

دسته:مقالات timeتاریخ: پنجشنبه، 14 خرداد ماه، 1394 hits بازدید: 615 writerنویسنده: arash


مساله انتظار و مهدویت منحصر به روایات فراوان شیعه و سنی نبوده بلکه در آیات قران کریم نیز انعکاس ويژه ای دارد. البته فهم آن منوط به مراجعه به تفسیر اهل بیت علیهم السلام از قران است که اشراف بر ظاهر و باطن قران داشته و تاویل آیات الهی را بیان می کنند.

نظرات: 0

دسته:مهدویت timeتاریخ: چهارشنبه، 6 خرداد ماه، 1394 hits بازدید: 880 writerنویسنده: arash


از روایات متعدّد چنین استفاده می‌شود که ائمّه(ع) در دوران حکومت و زمامداری خود، تکلیف خاصّی دارند. یکی از آنها تطبیق دادن زندگی خود با فقیرترین افراد کشورش می‌باشد که آنها از صبر بیرون نروند؛ چنان‌که امیر آزادگان، علی(ع) در پاسخ عاصم بن زیاد بصری این مطلب را فرمودند: «شما مانند ما نیستید! ما در ایّام حکومت، مکلّف به تطبیق زندگی خود با کمترین فرد مملکت هستیم.»

نظرات: 0
آمار کاربران

نظرسنجی
ارائه مقالات با کدام موضوع را مورد نیاز می دانید؟

تطبیق حوادث جهان با روایات
شخصیت های هنگامه ظهور
علائم کلی زمان ظهور
حوادث قبل از ظهور
علائم حتمی ظهورنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء: 212
نظرات : 0