هر چند زمان خروج یأجوج و مأجوج خیلی روشن نیست ولی با استفاده از سیاق آیات که درباره نفخ صور و بهشت و جهنم است و نیز روایاتی که تصریح کرده اند که آنها قبل از قیامت خروج خواهد کرد می توان نیتجه گرفت که احتمال اینکه خروج یأجوج و مأجوج از نشانه های قیامت باشد قوی تر است و احتمال این که از علائم ظهور باشد، بسیار بعید به نظر می رسد.


حجت الاسلام جواد جعفری، مدرس مرکز تخصصی مهدویت در این مورد پاسخ می دهند؛

آیا خروج قوم یاجوج و ماجوج در آخرالزمان صحت دارد؟

در آیه ۹۴ به بعد سوره مبارکه کهف در قرآن کریم اشاره به جریان یاجوج و ماجوج شده که وقتی ذوالقرنین به امر خدا بر روی زمین سیر می کرد به مردمی رسید که می گفتند جناب ذوالقرنین یاجوج و ماجوج در روی زمین سخت غارت کرده و اذیت می کنند، آیا می شود ما هزینه ای بگذاریم و شما کمک کنید سدی بسازیم تا آنها نتوانند بیایند این طرف و ما را اذیت کنند.

جناب ذوالقرنین می گوید شما کمک کنید من مانع و سدی درست کنم بین شما و قوم یاجوج و ماجوج و وقتی سد درست شد ایشان گفت: این رحمت الهی بود از طرف خدای من اما وقتی وعده الهی فرا رسد این سد متلاشی می شود و وعده پروردگار حق است و وقتی سد از بین برود طبیعتا یاجوج و ماجوج آزاد خواهند شد.

این جریان نیز در آیه ۹۶ سوره انبیا مطرح شده و خدا می فرماید: و زمانی که یاجوج و ماجوج این راه برایشان باز شود و سد از بین برود، از هر بلندی پایین می آیند و از هر طرف حمله می کنند.

بنابراین، طبق آیات قرآن قوم یاجوج و ماجوج یک بحث حقیقی است و گروهی هستند که به دست ذوالقرنین زندانی شدند و وقتی وعده الهی فرا رسد آنها به سوی مردم حمله می کنند منتهی باید ببینیم این واقعه چه زمانی اتفاق می افتد و منظور از وعده الهی چه وعده ای است؟

طبق روایات ما در کتاب خصال شیخ صدوق در جلد دوم این جریان مربوط به قیامت است، در این کتاب از پیامبر (ص) حدیثی نقل شده مبنی بر اینکه قیامت اتفاق نمی افتد مگر این که قبل از آن اتفاقاتی رخ می دهد که یکی از آنها خروج یاجوج و ماجوج است، بنابراین، اینکه یکی از نشانه های ظهور خروج آنها است، صحیح نیست.

بنابراین، در آخر دنیا وقتی قیامت شروع می شود و خورشید کم کم فروغش را از دست می دهد و کوه ها متلاشی می شود، در آن هنگام سد ذوالقرنین متلاشی می شود و قوم یاجوج و ماجوج خروج می کنند و قیامت برپا می شود.

منبع دعای عهد و زیارت آل یاسین از کیست؟

دعای عهد دعایی است که از امام صادق (ع) در کتاب «مزار کبیر» ابن المشهدی نقل شده و ابن المشهدی که این دعا را نقل کرده شیعه بوده است. در مزار کبیر اینطور آمده که امام صادق (ع) فرمودند: «هر کس ۴۰ صبح این دعا را بخواند از یاران قائم (عج) ما خواهد بود و اگر بمیرد قبل از اینکه ظهور اتفاق بیفتد خدا او را از قبر خارج می کند و جزء یاران امام (ع) می شود و علاوه بر یار امام شدن خدا به هر کلمه که از این دعا می خواند به او هزار ثواب می دهد و بر اساس هر کلمه هزار دعا از او می بخشد.»

زیارت آل یاسین زیارتی است که از خود امام زمان (عج) نقل شده، در کتاب احتجاج شیخ طبرسی نقل شده یکی از یاران امام حسن عسکری (ع) نقل می کند که توقیعی از طرف امام زمان (عج) صادر شده که در آن آمده بود هر موقع خواستید به خداوند توجه کنید و به ما اهل بیت (ع)‌ متوجه شوید این دعا را بخوانید، پس زیارت آل یاسین توسط خود امام (ع) به شیعیان آموخته شده و توصیه شده هر موقع خواستید توجهی به امام (عج) کنید این زیارت را بخوانید.

وقتی امام (عج) ظهور می کنند شیطان را گردن می زنند، پس چطور امام زمان (عج) به دست زنی به نام سعیده شهید می شوند، اینکه گناه است؟

بحث سعیده که قاتل امام زمان است و اوصافی که دارد هیچ سند روایی ندارد و معلوم نیست از کجا پیدا شده، اصل این حرف قابل پذیرش نیست که امام را زنی شهید می کند اما بحث کلی که امام شیطان را از بین می برد، سخنی است که در روایات ما آمده است.

در تفسیر عیاشی جلد دوم امام صادق (ع) فرمودند: «وقتی امام زمان (عج) ظهور کند شیطان را در حالی که زانو زده در مسجد کوفه حاضر می کنند و امام (ع)‌ او را می کشد.»

اما در عصر ظهور وسوسه ها نیز از بین نمی رود و باید بدانیم که ریشه وسوسه ها هوای نفس است درسته که شیطان وجود ندارد ولی وسوسه هوای نفس وجود دارد و ممکن است زمان ظهور نیز عده ای به گناه بیفتند


خروج یاجوج و ماجوج از نشانه‌های ظهور است؟ آخرالزمان

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 احادیث محرم و ظهور - روز سوم محرم  [ چهارشنبه، 15 آبان ماه، 1392 ] 1770 مشاهده
 حـــکمت بـــیان نـــشانه‌هـــا  [ جمعه، 13 تير ماه، 1393 ] 903 مشاهده
 رمضان با مهدی ( حدیث 2 )  [ جمعه، 29 خرداد ماه، 1394 ] 620 مشاهده
 ظهـــور ناگهـــانی  [ يكشنبه، 10 اسفند ماه، 1393 ] 1108 مشاهده
 3 سال سخت و پربلای جهان پیش از خروج دجال  [ پنجشنبه، 16 مرداد ماه، 1393 ] 1783 مشاهده

نام شما: امین
ایمیل شما: Arzhgra8@gmail.com

در مورخه : شنبه، 10 آذر ماه، 1397 (IP آدرس : )
اسم سایتتونz313یعنی فکر کردی نمیدونیم یعنی چی انگل
ارسال جوابیه ]

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب