دوران پس از ظهور حضرت مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف بدون شك، والاترين و شكوفاترين و ارج مندترين، فصل تاريخ انسانيت است.

آن دوران، دورانى است كه وعده هاى خداوند درباره ى خلافت مؤمنان و امامت مستضعفان و وراثت صالحان، عملى مى گردد و جهان با قدرت الهى آخرين پرچمدار عدالت و توحيد، صحنه ى شكوه مندترين جلوه هاى عبادت پروردگار مى شود.


در احاديث مختلف، گوشه هايى از عظمت آن دوران به تصوير كشيده شده است. ما، با استفاده از اين احاديث، برخى از كارهايى را كه امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف براى ايجاد جامعه اى متكامل و ايده ال، انجام مى دهند، اشاره مى كنيم:

 

1 - حاكميت اسلام در سراسر هستى

بعد از ظهور امام زمان عليه السلام عدّه اى عليه آن حضرت وارد جنگ مى شوند و سعى خواهند كرد تا از تشكيل حكومت عدل الهى بر روى زمين ـ كه وعده ى آن، از سوى انبيا و امامان عليهم السلام داده شده است ـ جلوگيرى كنند.

امام عليه السلام ابتدا، آنان را به راه حق دعوت خواهد كرد و اگر قبول نكردند، با آنان وارد كارزار مى شود و هرگونه فساد و كژى را نابود خواهد كرد.

امام باقر عليه السلام در تفسير آيه ى (وَ قاتِلُوهُمْ حَتّى لا تَكُونَ فِتْنَةٌ وَ يكُونَ الدِّينُ كُلُّهُ لِلّهِ);(1) مى فرمايد:

تأويل اين آيه، هنوز نيامده است... پس زمانى كه تأويل آن فرا رسد، مشركان كشته مى شوند، مگر موحّد شوند و شركى باقى نماند.(2)

در حديث ديگرى مى فرمايد: با مشركان جنگ مى كنند تا اين كه موحّد شوند و شريكى براى خدا قرار ندهند. چنان (امنيتى حاصل) مى شود كه پير زن كهنسال، از مشرق به مغرب مى رود، بدون آن كه كسى جلوى او را بگيرد.(3)

امام صادق عليه السلام مى فرمايد: إذا قام القائم لايبقى أرض إلّا نودى فيها شهاده أنْ لا إله إلّا الله و أنّ محمّداً رسول الله;(4) زمانى كه قائم عليه السلام قيام كند، هيچ سرزمينى نمى ماند، مگر اين كه نداى شهادتين (لا إله إلّا الله و محمّد رسول الله) در آن طنين اندازد.

 

2 - احياى قرآن و معارف قرآنى

اميرالمؤمنين عليه السلام با اشاره به قيام حضرت مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف مى فرمايد:

كأنّي أنظر الى شيعتنا بمسجد الكوفه و قد ضربوا الفساطيط يعلّمون الناس القرآن كما اُنزل;(5) گويا شيعيان ما اهل بيت را مى بينم كه در مسجد كوفه گرد آمده اند و خيمه هايى برافراشته اند و در آن ها قرآن را آن چنان كه نازل شده است، به مردم ياد مى دهند. بنابراين، محور حركت نهضت جهانى امام مهدى، قرآن است و آن حضرت با تعليم قرآن، آن را سرمشق زندگى انسان ها قرار خواهند داد.

حضرت على عليه السلام در بيان احوال زمان ظهور امام مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف مى فرمايد: امام مهدى هواى نفس را به هدايت و رستگارى برمى گرداند، زمانى كه مردم هدايت را به هواى نفس تبديل كرده باشند، و رأى را به قرآن برمى گرداند، زمانى كه مردم قرآن را به رأى و انديشه مبدل كرده باشند.(6)

 

3 - گسترش عدالت و رفع ستم

مهم ترين شاخص قيام امام مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف كه تقريباً در اكثر روايات مربوط به آن حضرت ذكر شده است، ريشه كن ساختن ظلم و ستم و فراگير كردن عدل و قسط در سراسر گيتى است، به گونه اى كه مى توان ادعا كرد كه جمله ى «يملأ الأرضَ قسطاً وعدلا كما ملئت ظلماً و جوراً» كه در اكثر احاديث ذكر شده، هم تواتر لفظى دارد و هم تواتر معنوى.

پيامبر صلي الله عليه و آله و سلّم مى فرمايد: قيامت بر پا نمى شود، مگر اين كه مردى از اهل بيت من كه اسمش شبيه اسم من است، حاكم شود و زمين را پر از عدل و قسط كند، همان گونه كه پر از ظلم و جور شده بود.(7)

 

4 - گرايش دوباره به اسلام حقيقى

بعد از وفات پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله و سلّم و واقعه ى سقيفه بنى ساعده، خلفا سعى كردند با منع نقل و تدوين احاديث پيامبر صلي الله عليه و آله و سلّم از روشن شدن جايگاه اهل بيت عليهم السلام ـ كه به عنوان مفسران دين اسلام و ثقل اصغر نقش هدايت جامعه را داشتند ـ جلوگيرى كنند و همين امر موجب شد تا انحرافات و گمراهى هايى كه دامن گير ساير اديان شده بود، در ميان مسلمانان نيز شيوع يابد و برخى عناصر يهودى و مسيحى، با كمك دستگاه خلافت، اسلام را مطابق سليقه ى خود و مناسب با منافع حاكمان توجيه و تفسير كنند و موجب جدايى هر چه بيش تر مردم از اهل بيت عليهم السلام شوند.

افرادى مانند تميم دارى، وهب بن منبه، كعب الاحبار، ابوهريره، عروة بين زبير، عبدالله بن عمر، ... با تفسيرهايى كه بيش تر با هواهاى نفسانى و خواسته هاى حاكمان مطابقت داشت از همان آغاز، موجب بروز برخى انحرافات و بعدها ايجاد فرقه هاى كلامى در زمان هاى بعد و... شدند و مردم را از چشمه ى علم اهل بيت عليهم السلام محروم ساختند. به همين دليل، آن گاه كه امام زمان عليه السلام قيام مى كند، به پيراستن دين اسلام از انحرافات و پيرايه هايى خواهد پرداخت كه از سوى منحرفان بر دين اسلام تحميل شده است و مردم را به اسلامى كه پيامبر صلي الله عليه و آله و سلّم آن را ابلاغ كرده بود، دعوت خواهد كرد.

امام صادق عليه السلام مى فرمايد: زمانى كه حضرت قائم عليه السلام قيام مى كند، مردم را مجدداً به اسلام فرا مى خواند و به امرى هدايت مى كند كه فراموش شد و جمهور از آن منحرف شده اند...(8)

 

5 - فراوان شدن نعمت هاى دنيوى

يكى از مطالب مهم كه در احاديث مربوط به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بر آن تأكيد شده است، وفور نعمت هاى مادّى در زمان حكومت امام مهدى عليه السلام است.

پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلّم مى فرمايد: ... يظهر الله له كنوز الأرض و معادنها; خداوند، گنج هاى زمين و معادن آن را براى امام مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف ظاهر خواهد كرد.(9)

از اميرالمؤمنين عليه السلام نقل شده كه فرمود: ...هنگامى كه قائم ما قيام كند، آسمان، باران خود را فرو خواهد ريخت و زمين، گياهان خود را خواهد رويانيد... به گونه اى كه زن، ميان عراق و شام راه خواهد رفت و همه جا بر روى گياه پا خواهد گذاشت... .(10)

 

6 - عمران و آبادى

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف علاوه بر هدايت دينى، اجتماعى، سياسى، به امور دنيوى نيز رسيدگى مى كند و به عمران و آبادى شهرها و روستاها خواهد پرداخت.

امام باقر عليه السلام مى فرمايد: فلا يبقى في الأرض خراب الّا عُمَّر;(11) بر روى زمين، هيچ خرابى نخواهد بود، مگر اين كه آباد خواهد شد.

مفضّل از امام صادق عليه السلام نقل مى كند كه آن حضرت فرمود: هنگامى كه قائم آل محمد عليهم السلام قيام كند، در پشت كوفه، مسجدى بنا خواهد كرد كه هزار در دارد و خانه هاى كوفه به نهر كربلا متصل خواهد شد.(12)

در حديث ديگرى نقل شده كه امام مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف راه ها را وسيع مى كند، آب هاى ناودان ها و فاضلاب ها را كه به راه هاى عمومى مى ريزد، قطع مى كند و چيزهايى را موجب راه بندان مى شوند، رفع مى كند. خلاصه، امور شهرى را سامان خواهد داد.(13)

 

7 - تكامل علمى و عقلى مردم

امام مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف با نهضت خود، درهاى رحمت را باز مى كند و موجب تكامل علوم و صنايع خواهد شد و علوم، چنان رشد و گسترش خواهد يافت كه همه شگفت زده خواهند شد.

امام صادق عليه السلام مى فرمايد: علم، بيست و هفت حرف است. تمام آن چه انبيا آورده اند، دو حرف است و مردم، تا امروز، بيش از آن دو حرف نمى شناسند. هنگامى كه قائم ما قيام كند، بيست و پنج حرف را مى آورد و بين مردم توسعه خواهد داد و به دو حرف قبلى اضافه خواهد كرد تا بيست و هفت حرف كامل شود.(14)

اين حديث، نشانه ى سرعت و شتاب زدگى و گسترش و توسعه ى علوم در ميان مردم است كه به دست امام مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف صورت خواهد گرفت، به گونه اى كه در مدّت حكومت آن حضرت، مردم، بيش از دَه برابر آن چه را از زمان خلقت تا زمان قيام آن حضرت از علم به دست آورده بودند، به دست خواهند آورد

در روايت ديگرى امام باقر عليه السلام مى فرمايد: هنگامى كه قائم ما قيام كند، دست خود را بر روى سر بندگان خواهد گذاشت و بدين وسيله، عقل هاى آنان جمع مى شود و اخلاقشان كامل مى شود.(15)

 

از مجموع احاديث، استنباط مى شود كه براى انسان، در دوره ى حكومت امام مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف تمام ايده آل ها و آرزوهاى حقّى كه دارد و ممكن است كه بر آن ها دست بيازد، تحقّق خواهد يافت و از نظر علمى، اخلاقى، اقتصادى، امنيتى، ... به كمال مطلوب خود، خواهد رسيد.

.......................................................................................................................................................................................................
پي نوشتها :


1 . انفال: 39.

2 . بحارالأنوار، ج 52، ص 378.

3 . همان، ج 52، ص 343.

4 . همان، ج 52، ص 340.

5 . همان، ج 52، ص 366.

6 . نهج البلاغه، ترجمه و شرح علينقى فيض الاسلام، خ 138، ج 3، ص 424.

7 . بحارالأنوار، ج 51، ص 81.

8 . بحارالأنوار، ج 51، ص 30.

9 . بحارالأنوار، ج 52، ص 323.

10 . بحارالأنوار، ج 52، ص 322.

11 . همان، ج 52، ص 191.

12 . همان، ج 52، ص 337.

13 . همان، ج 52، ص 339.

14 . بحارالأنوار، ج 52، ص 336.

15 . همان.


سیره حکومتی امام زمان آخرالزمان

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 استدلال قیام امام زمان (عج) با تکیه بر دو آیه قرآن  [ جمعه، 8 فروردين ماه، 1393 ] 643 مشاهده
 چه زمانی فرج می رسد؟  [ چهارشنبه، 8 آبان ماه، 1392 ] 753 مشاهده
 مهدی «عج‏»؛ روح حج/ بخش دوم  [ سه شنبه، 30 مهر ماه، 1392 ] 4445 مشاهده
 مردم چگونه از حجت غایب بهره‎مند می‎شوند؟  [ سه شنبه، 24 دي ماه، 1392 ] 841 مشاهده

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب