در بعضی از روایات داریم که حتی خود امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف نیز وقت ظهورشان را نمی دانند و خدای متعال هنگام ظهور به واسطه علائم خاصی زمان ظهور را به حضرت اطلاع می دهند. و البته یکی از منتظران فرج حضرت مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف خود آن حضرت هستند؛ زیرا اولاً انتظار، در روایات ما به عنوان افضل العباده مطرح شده است و بعید، بلکه محال است که آن وجود عزیز از افضل عبادات غافل و محروم باشد. ثانیاً، در روایاتی که کلمه فرج آمده، تنها به فرج مۆمنان اشاره ندارد، بلکه فرج امام زمان علیه‌السلام نیز مورد نظر است پس امام زمان علیه‌السلام گشایش در کارهای خویش را منتظرند.


آیا خود امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف می‌داند چه زمانی ظهور خواهد کرد؟

 

انتظار فرج یکی از ارکان اساسی اسلام، به ویژه مذهب شیعه است و آن به معنای آرزوی گشایش و رهایی یافتن از نابرابری ها و رفع گرفتاری های همه جهانیان است.

منتظران فرج بر این باورند که در آخرالزمان انسانی الهی- در اسلام به نام مهدی- ظهور می کند و بساط ظلم و ستم را بر می چیند و عدل و داد را جایگزین ظلم و ستم می نماید و حکومت الله را بر سراسر جهان حاکم می کند. همه انبیا و اوصیا از آغاز آفرینش چنین آرزویی داشته اند و در برآورده کردن آن از هیچ کوششی دریغ نورزیده اند و در این راه انواع سختی ها را تحمل کرده اند، تا جهان را گامی به سوی ظهور منجی بشریت نزدیک تر سازند.

اما در روایات نه تنها وقت و زمان خاصی برای ظهور امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف تعیین نشده، بلکه از تعیین وقت برای ظهور امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف ممانعت شده است.

به چند روایت در این زمینه اشاره می کنیم:

1. فضیل می‌گوید از امام صادق علیه‌السلام سؤال کردم آیا ظهور امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف وقت خاصی دارد، حضرت سه بار فرمودند: "کذب الوقّاتون (صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، ص 463؛ شیخ طوسی، الغیبه، ص 262)؛ آنها که وقت آن را تعیین مى‌‏کنند دروغ گفتند".

2. در روایت دیگری امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: آنهایی که وقت خاصی را به عنوان وقت ظهور معرفی می‌کنند دروغگو هستند ما اهلبیت هرگز وقتی را برای ظهور امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف تعیین نکرده ایم. (صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، ص 463؛ شیخ طوسی، الغیبه، ص 262)

3. در روایت دیگری امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: هر کسی را که برای ظهور امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف وقت تعیین کند دروغگو بدانید چرا که ما اهل بیت علیه‌السلام وقت خاصی تعیین نکرده‌ایم. بنابراین کلام او منسوب به ما و از طرف ما نبوده بلکه از پیش خود سخن گفته و دروغ است.(صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، ص 463؛ شیخ طوسی، الغیبه، ص 262)

لازم به ذکر است، در بعضی از روایات داریم که حتی خود امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف نیز وقت ظهورشان را نمی‌دانند و خدای متعال هنگام ظهور به واسطه علائم خاصی زمان ظهور را به حضرت اطلاع می‌دهند.

مفضل بن عمرو از امام صادق علیه‌السلام درباره تفسیر آیه "و اذا نقر فی الناقور" (مدثر، 9) سؤال کرد که امام در پاسخش فرمودند: انّ منا اماما مستترا فاذا اراد الله عز و جل اظهار امره نکت فی قلبه نکتة فظهر و امر بامر الله عزوجل، که از این روایات بخوبی استفاده می‌شود که خود امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف نیز زمان ظهورشان را نمی‌دانند و در هنگامه ظهور ، خدای متعال بواسطه علائم خاصی زمان ظهور را به حضرت اطلاع می‌دهند. (صدوق ، اکمال الدین و اتمام النعمة، ج 2، ص 349، ح 42)

به هرحال؛ یکی از منتظران فرج حضرت مهدی عجل‌الله تعالی فرجه الشریف خود آن حضرت هستند؛ زیرا، اولاً انتظار، در روایات ما به عنوان افضل العبادة مطرح شده است و بعید، بلکه محال است که آن وجود عزیز از افضل عبادات غافل و محروم باشد.

ثانیاً، در روایاتی که کلمه فرج آمده، تنها به فرج مۆمنان اشاره ندارد، بلکه فرج امام زمان نیز مورد نظر است پس امام زمان گشایش در کارهای خویش را منتظرند.

بنابراین، خود حضرت ولی عصر عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف نیز چون هدف استقرار نظام توحیدی و فراهم ساختن زمینه سعادت بشری را دارند، در انتظار چنین روزی هستند، تا عدل و داد را بر سراسر جهان حاکم کند.

 

به نقل از تبیان

 


کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 مهدی «عج‏»؛ روح حج/ بخش دوم  [ سه شنبه، 30 مهر ماه، 1392 ] 4576 مشاهده
 یاد امام زمان(عج)، تسلّی خاطر حضرت زهرا(س)  [ شنبه، 16 اسفند ماه، 1393 ] 1172 مشاهده
 چگونه كودك پنج ساله امام مى شود؟  [ جمعه، 20 دي ماه، 1392 ] 764 مشاهده
 مهدی علیه السلام میراثدار انبیاء علیهم السلام  [ دوشنبه، 30 آذر ماه، 1394 ] 850 مشاهده
 مهدی در قرآن  [ دوشنبه، 30 آذر ماه، 1394 ] 782 مشاهده

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب