استاد حوزه علمیه قم با بیان این که طبق روایات زمین هیچ گاه از حجت خدا خالی نخواهد بود، یکی از علل غیبت کبرای حضرت ولی عصر(عج) را ابتلا و آزمایش مردم و غربال آنها ذکر کرد.


حجت الاسلام والمسلمین صمدی یزدی در جمع نمازگزاران مسجد مقدس جمکران) به تبیین علل غیبت امام زمان(عج) پرداخت و اظهار داشت: یکی از عللی که در رابطه با غیبت امام عصر(ع) مطرح است موضوع کشته شدن ایشان توسط دشمنان می باشد.

وی افزود: این موضوع  شمار زیادی از روایات را به خود اختصاص داده است، تا آن‎جا كه طبق آنچه مرحوم مجلسی در «بحار الانوار» روایت كرده این مطلب در ده روایت، به عنوان علت غیبت حضرت مهدی (عج) معرفی شده است.

سخنران مسجد مقدس جمکران ادامه داد: احادیث مربوط به این‎كه حضرت مهدی (عج)، آخرین حجت خدا و مأمور تشكیل حكومت عدل جهانی است، در حد تواتر بوده و از طریق شیعه و اهل سنت روایت شده است.

استاد حوزه علمیه قم، مسئله ابتلا و آزمایش مردم را علت دیگر غیبت آن حضرت عنوان کرد و ابراز داشت: چنان‎كه امام صادق (ع) خطاب به جمعی از اصحاب خود كه درباره حكومت بر حق «اهل بیت» گفت‎و گو می‎كردند، فرمود «به خدا سوگند! آن چه در انتظارش هستید، واقع نخواهد شد تا آن كه آزمایش و غربال شوید. به خدا سوگند! این امر تحقق نخواهد یافت، مگر پس از یأس و پس از آن كه اهل شقاوت و سعادت، شقاوت و سعادت خود را بازیابند».

حجت الاسلام والمسلمین صمدی یزدی ادامه داد: موضوع غیبت امام زمان(عج) را می‎توان از رازهای غیبی خدا دانست كه آگاهی بر حقیقت و اسرار آن، فراتر از توان و ظرفیت فكر بشری است، ولی با استناد به براهین عقلی و نقلی می‎دانیم كه همه افعال الهی مشتمل بر حکمت‌ها و مصالحی است كه تضمین كننده سعادت بشری می‎باشند، هر چند علم و آگاهی بشر از درك كامل آن ناتوان باشد.

وی با بیان این که طبق روایات، زمین هیچ گاه از حجت خدا خالی نخواهد بود، ابراز داشت: زمین خالی از حجت خدا لغو و بیهوده است؛ بنابراین، وجود مقدس حضرت ولی عصر(عج) سبب غایی دوام حیات و زندگی است. بر این اساس همه انسان‎ها اعم از مؤمن و كافر وامدار وجود مبارك آن حضرت می‎باشند.

سخنران مسجد مقدس جمکران در پاسخ به عده‌ای که می گویند امام در پس پرده غیبت، چه فایده‌ای برای بشر دارد، گفت: در احادیث و روایات اسلامی، نحوه بهره‎مندی انسان‎ها از وجود امام زمان(عج) در عصر غیبت به بهره‎مندی از خورشید پشت ابر تشبیه شده است، چنان‎كه امام صادق (ع) در پاسخ پرسش سلیمان اعمش كه مردم چگونه از حجت غایب بهره‎مند می‎شوند؟ فرمود: همان‎گونه كه از خورشید پشت ابر نفع می‎برند.

 

حوزه


کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 رازغیبت ازدیدگاه امیرالمومنین(ع)  [ سه شنبه، 8 بهمن ماه، 1392 ] 1007 مشاهده
 چرا امام زمان(ع) تاکنون ظهور نکرده است؟  [ دوشنبه، 19 اسفند ماه، 1392 ] 713 مشاهده
 محل زندگی امام زمان علیه السلام  [ شنبه، 18 مهر ماه، 1394 ] 383 مشاهده
 مهدی در قرآن  [ دوشنبه، 30 آذر ماه، 1394 ] 720 مشاهده

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب